مشخصات مدیر آزمایشگاه

نام ونام خانوادگی:

 مرتضی محمدی

تحصیلات:

کارشناسی ارشد علوم و صنایع غذایی

شماره تماس:

051-35425307

ایمیل:

m.mohamadi@rifst.ac.irاین آزمایشگاه دارای تجهیزات پیشرفته و دستگاه‌های عمومی واختصاصی مختلف برای انجام طرح‌های پژوهشی و ارائه خدمات فنی و تخصصی به واحدهایتحقیقاتی و صنعتی است و با برخورداری از کارشناسان و پرسنل کار آزموده زیر نظراعضای هیات علمی فعالیت می‌کند.

مهم‌ترین تجهیزات این آزمایشگاه عبارتند از: دستگاه استخراجبا سیال فوق بحرانی گازکربنیک (SCFCO2)، دستگاه استخراج مادون بحرانی آب (SCW)، دستگاهمیکروفیلتراسیون و الترافیلتراسیون در مقیاس‌های آزمایشگاهی و نیمه صنعتی، دستگاهمیدان‌های الکتریکی پالسی قوی (PEF)، دستگاه تولید ازن، دستگاه تولید خلا بالا، سیستم تزریق گاز درمایعات و پرس هیدرولیکی سرد (ColdPress).

تجهیزات: 

نام دستگاه: دستگاه استخراج سیال فوق بحرانی گازکربنیک
(Super Critical CO2 Extractor)
کاربرد: دستگاه استخراج استخراج فوق بحرانی سیال گازکربنیک آزمایشگاه فن‌آوری‌های نوین پژوهشکده علوم و صنایع غذایی، توسط متخصصان و کارشناسان این پژوهشکده، در راستای ماموریت‌های محوله، طراحی و ساخته شده است. دستگاه دارای دو مخزن فشار بالا و فشار پایین بوده که فشار عملیاتی این مخازن به ترتیب، حداکثر 600 و 250 بار می‌باشد. حجم این مخازن نیز 245 میلی‌لیتر و 5/2 لیتر بوده و دستگاه توانایی اعمال شرایط دمایی 20 تا 90 درجه سانتی‌گراد را دارا می‌باشد.
استخراج ترکیبات زیست فعال و روغن‌های ضروری، پیش‌فرآوری محصولات متفاوت جهت استخراج ترکیبات در سایر روش‌ها و استخراج اسانس از منابع گیاهی با محتوای بسیار کم در مواد اولیه، از مهمترین کاربردهای این دستگاه است.
مدل: 1389
کشور سازنده: ایران، پژوهشکده علوم و صنایع غذایی


نام دستگاه: دستگاه استخراج سیال مادون بحرانی آب
Subcritical Water Extractor
کاربرد: دستگاه استخراج استخراج مادون بحرانی آب آزمایشگاه فن‌آوری‌های نوین پژوهشکده علوم و صنایع غذایی، توسط متخصصان و کارشناسان این پژوهشکده، در راستای ماموریت‌های محوله، طراحی و ساخته شده است. دستگاه دارای دو مخزن دما بالا و دما پایین بوده که فشار عملیاتی این مخازن حداکثر 70 بار می‌باشد. حجم این مخازن 300 میلی‌لیتر بوده و دستگاه توانایی اعمال شرایط دمایی تا 280 درجه سانتی‌گراد را دارا می‌باشد.
استخراج ترکیبات زیست فعال و روغن‌های ضروری، استخراج عنصر کم مقدار از منابع معدنی و استخراج اسانس از منابع گیاهی با محتوای بسیار کم در مواد اولیه، از مهمترین کاربردهای این دستگاه است.
مدل: 1389
کشور سازنده: ایران، پژوهشکده علوم و صنایع غذایی

نام دستگاه: دستگاه جداسازی غشایی
Membrane Separation
کاربرد: دستگاه جداساز غشایی آزمایشگاه فن‌آوری‌های نوین پژوهشکده علوم و صنایع غذایی، توسط متخصصان و کارشناسان این پژوهشکده، در راستای ماموریت‌های محوله، طراحی و ساخته شده است.
این دستگاه مجهز به مخازن با حجم‌های 20، 40 و 60 لیتر بوده و از پمپ‌هایی با توانایی تامین فشارهای 25 و 50 بار بهره برده و قابلیت جداسازی‌هایی بر پایه میکرو و الترافیلتراسیون را دارا می‌باشد.
مدل: 1388
کشور سازنده: ایران، پژوهشکده علوم و صنایع غذایی

نام دستگاه: دستگاه میدان‌های الکتریکی پالسی قوی
(Pulse Electric Field (PEF 
کاربرد:
دستگاه میدان‌های الکتریکی پالسی قوی آزمایشگاه فن‌آوری‌های نوین پژوهشکده علوم و صنایع غذایی، توسط متخصصان و کارشناسان این پژوهشکده، در راستای ماموریت‌های محوله، طراحی و ساخته شده است.
این دستگاه قابلیت ایجاد میدان‌های الکتریکی با ولتاژهای تا 7 و 20 کیلوولت، با فرکانس حداکثر 2 هرتز را دارا می‌باشد. همچنین برای فرآوری محصولات می‌توان از مخازنی با حجم‌های 100، 200، 500، 1000 و 4000 میلی‌لیتر استفاده نمود. استخراج ترکیبات موثره از منابع گیاهی، پیش‌فرآوری محصولات متفاوت جهت استخراج ترکیبات در سایر روش‌ها، پیش‌فرآوری محصولات خشکباری جهت تسریع فرآیند خشک کردن بدون استفاده از مواد شیمیایی و ... از مهمترین کاربردهای این دستگاه می‌باشد.
مدل: 1388
کشور سازنده: ایران، پژوهشکده علوم و صنایع غذایی 


نام دستگاه: حمام التراسونیک
Ultrasonic Water Bath
کاربرد:
فرآوری محصولات و تولیدات متفاوت به وسیله امواج التراسونیک.
این دستگاه قابلیت تولید امواج التراسونیک در دو دامنه فرکانس 37 و 80 کیلوهرتز را دارا می‌باشد. سایر مشخصات آن عبارتند از:
حجم مخزن: 28 لیتر
مجهز به سبد استیل ضد زنگ
مجهز به گرمکن با قابلیت کنترل دما از 30 تا 80 درجه سانتی‌گراد
با قابلیت استفاده از امواج التراسونیک به دو صورت پالسی و مداوم و تنظیم قدرت بین 30 تا 100% توان
با قابلیت جداسازی گازهای محلول (Degas mode)
مدل: 2011
کشور سازنده: آلمان

نام دستگاه: ژنراتور اوزن
Ozone Generator

کاربرد: این دستگاه ظرفیت تولید 5 گرم در ساعت اوزن را دارا بوده که با تغییر توان دستگاه در دامنه 20 تا 100% توان قابل تنظیم می‌باشد. این دستگاه مجهز به فلومتر و فشار سنج و همچنین کنترل کننده فشار اکسیژن ورودی به سیستم بوده و به وسیله نمایشگر تعبیه شده بر روی آن می‌توان فرآیند تولید اوزن را کنترل نمود.
مدل: 1387
کشور سازنده: ایران