آزمایشگاه نانو فناوری مواد غذایی

مشخصات مسئول آزمایشگاه

نام ونام خانوادگی:

سحر صالحی

تحصیلات:

کارشناسی ارشد مهندسی مواد

شماره تماس:

051-35425319

ایمیل:

s.salehi@rifst.ac.ir
آزمایشگاه نانو فناوری با هدف انجام تحقیقات بر روی نانو ذرات، نانو لوله ها، نانوکامپوزیتها ، نانو پوشش های قابل استفاده در صنایع غذایی، مطابق با استانداردهای جهانی راه اندازی و تجهیز شده است. این آزمایشگاه با رویکرد استفاده از آخرین فناوری های نوین و برخورداری از تجهیزات مدرن و اعضای هیات علمی و کارشناسان مجرب آماده ارائه خدمات مشاوره ای و انجام پژوهش های کاربردی مشترک با واحدهاي صنعتي، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشکده ها در زمینه های مورد علاقه به ویژه نانو پوششها، نانو ذرات، نانو سنسورها و کاربرد نانو ذرات در صنایع غذایی می باشد.برخی از خدمات قابل ارائه توسط این آزمایشگاه عبارتند از:

1.     ایجاد پوشش نانو متری بر روی سطح به دو روش Dip-coating و Spin-coating

2.     تعیین اندازه ، جرم ملکولی و پتانسیل زتا برای ذرات نانو و میکرو با استفاده از دستگاه تفرق نور پویا (DLS)

3.     تعیین میزان آب دوستی و آب گریزی سطوح با استفاده از اندازه گیری کشش سطحی

4.     بررسی میزان فعالیت فتو کاتالیستی نانو ذرات و نانو پوشش ها

5.     شناسایی مواد به روش XRF

6.     تعیین فازی عناصر بوسیله دستگاه XRD

7.     همگن سازی سوسپانسیون با پروب فرا صوت

همچنین این آزمایشگاه به عنوان عضو شبکه آزمایشگاهی ستاد نانو علاوه بر ارائه خدمات تخصصی فوق ، به عنوان پل ارتباطی محققان، دانشجویان، دانش پژوهان و صنعتگران با سایر مراکز تحقیقاتی عضو شبکه عمل می نماید.

تجهیزات :

نام دستگاه: دستگاه پوشش دهی چرخشی
کاربرد: از این دستگاه که لایه نشان اسپینی هم موسوم است ، برای لایه نشانی مواد محلول و مایع مانند سل ها ، فوتورزیست ها ، نانو ذرات و دیگر مواد شیمیایی استفاده می شود. این دستگاه قابلیت اتصال پمپ خلا برای نگه داری نمونه ها و قابلیت برنامه ریزی سرعت زمان وشتاب چرخش را دارد. از این دستگاه ها در لایه نشانی فوتو رزیست ها برای الگو دهی زیر پایه در تکنولوژی حالت جامداستفاده می گردد. این دستگاه ها امکان ساخت ادوات الکترونیکی مختلف از جمله دیود های نور گسیل آلی، ترانزیستور های اثر میدانی آلی، نانو حسگر ها ، سنسور های گاز مبتنی بر سل ژل نانو ذرات ITO ، را فراهم می سازد.زیر لایه هایی با اشکال هندسی دایره و مربع با ابعاد 2 تا 10 سانتی متر بر روی این دستگاه قابل نصب می باشد.
مدل: صنعت نما جوان - SC1210
کشور سازنده: ایران

نام دستگاه: دستگاه پوشش دهی به روش غوطه وری
کاربرد:
دستگاه دیپ کوتر دستگاهی است برای لایه نشانی مواد مایع ، محلول ها ، سل ها و... بر روی انواع ‏زیر لایه با اشکال گوناگون (هندسی، غیر هندسی، منظم و غیر منظم) به صورتی که ضخامت لایه نشانده شده می تواند در حد یک تک لایه از مولکول ها باشد. این ‏دستگاه برای لایه نشانی نانو ذرات (‏nano particle‎‏) به صورت لایه به لایه (‏layer by layer‏) بسیار ‏مناسب می باشد. این دستگاه امکان ساخت ادوات الکترونیکی مختلف از جمله دیود های نور گسیل آلی ، ترانزیستور های اثر میدانی آلی ، نانو حسگر ها ، سنسور های گاز مبتنی بر سل ژل و نانو ذرات ITO ، را فراهم می سازد. این دستگاه ها امروزه جزء لاینفک آزمایشگاه های نانو تکنولوژی و الکترونیک آلی شده اند. طراحی این دستگاه که به صورت سفارشی برای این مرکز انجام شده است به گونه ای می باشد که حداقل لرزش را داشته و درنتیجه با ایجاد پوشش یکنواخت خواص اپتیکی سطح تا حد امکان حفظ گردد.همچنین این دستگاه قابلیت برنامه ریزی سرعت غوطه وری و زمان غوطه وری را دارد
مدل : صنعت نما جوان- سفارشی
کشور سازنده: ایران


نام دستگاه: تفرق نور پویا (DLS)
کاربرد:DLS دستگاهی است که با استفاده از تابش نور مرئی با طول موج 633 نانومتر به نمونه سوسپانسیون، می‌تواند توزیع اندازه ذرات، پتانسیل‌ زتا، موبیلیته و وزن مولکولی را اندازه‌گیری کند. اين دستگاه، کاربردهاي زیادی در رشته‌های مختلف دارد که می‌توان به صنعت رنگ، داروسازی، پتروشیمی، مواد‌ غذایی و ... اشاره کرد. و کاربرد آن در علوم و صنایع مختلف روز به روز در حال افزایش است که دلایل این افزایش کاربرد به شرح زیر است :
کوتاه بودن مدت زمان انجام آزمون
انجام سه آزمون بوسیله یک دستگاه
عدم وجود مراحل آماده‌سازی پیچیده
عدم نیاز به شرایط محیطی خاص در محل نصب دستگاه
هزینه پایین انجام آزمون
—خدمات و توانمندی ها
1. —تعیین میانگین اندازه هیدرودینامیکی ذرات و ضریب یکنواختی در محدوده اندازه ذرات 6000 – 0.6 نانومتر
2. — ترسیم نمودار پراکندگی اندازه ذرات بر حسب تعداد، حجم و شدت تفرق ذرات
3. —بهره گیری از تکنیک تفرق بازگشتی برای آنالیز نمونه های غلیظ
4. — اندازه گیری پتانسیل زتا و هدایت الکتریکی از نمونه هایی با محدوده اندازه ذرات 10000 – 5 نانومتر
5. — اندازه گیری پتانسیل زتا از نمونه هایی با تحرک الکتروفورتیکی بسیار کم
6. —قابلیت انجام آزمون تعیین میانگین اندازه ذرات از نمونه هایی با غلظت 0.1ppm 
مدل: Nano-ZS
کشور سازنده: انگلیس

نام دستگاه: راکتور نوری
کاربرد: از این دستگاه که مجهز به لامپ جیوه با طول موج nm 400-350 می باشد. و به منظور بررسی فرایند فتو کاتالستی نمونه نانو کاتالیزورها به صورت پودر و یا پوشش استفاده می گردد.
مدل سفارشی- پژوهشکده علوم و صنایع غذایی
کشور سازنده: ایران
نام دستگاه: ترازوی دیجیتال دقیق
کاربرد: از این ترازو برای توزین های وزن های کم با دقت بالا استفاده می گردد. ترازوی دیجیتالی AND سری GR200 دارای تثبیت کننده پیشرفته و صفر کننده الکتریکی می باشد. این ترازو دارای چندین واحد اندازه گیری می باشد و با ظرفیت      200g دارای رزولوشن 0.01mg می باشد. همچنین این دستگاه قابلیت اتصال به کامپوتر با پورت RS-232C را نیز دارا می باشد.
مدل : AND-GR200
کشور سازنده: ژاپن
نام دستگاه: تبخیر کننده چرخشی (Rotavapor)
کاربرد: این دستگاه برای حذف حلال از محلولها بکار می رود. کار اصلی این تبخیر کننده در خلا انجام می شودکه توسط پمپ خلا وکنترلر مخصوص ایجاد می شود .فلاسک تبخیر کننده در حمام بخار گرم شده و سپس توسط کندانسور خنک می شود . این دستگاه داراي صفحه نمايش و تنظيم دجيتال براي دماي حمام آب می باشد. سرعت چرخش در محدوده 280 < 100X RPM>20 و دمای حمام آب در بازه Cₒ95-25 قابل تنظیم می باشد. حداکثر وزن قابل شارژ فلاکس 3 کیلوگرم می باشد.
مدل :BUCHI- R3
کشور سازنده: سوئیس


نام دستگاه: فور فن دار دیجیتالی

کاربرد: از این دستگاهها برای خشک نمودن و استریل وسایل شیشه ای و فلزی استفاده می گردد. مشخصات این دستگاه به شرح زیر می باشد.

 میزان گنجایش: 50 لیتر زمان قابل تنظیم 1 دقیقه تا 24 ساعت می باشد. دمای قابل تنظیم 20 تا 220 درجه سانتی گراد می باشد.
مدل BC oven50
کشور سازنده : ایراننام دستگاه: سانتریفوژ 
کاربرد: اين دستگاه جهت رسوب گيري و جداکردن فازهاي مختلف در کارهاي روتين آزمایشگاهی کاربرد دارد. این دستگاه مجهز به مونیتور LED می باشد و میزان سرعت قابل تنظیم دستگاه (60 < 100X RPM>5) و قابلیت برنامه ریزی زمانی دستگاه بین 1 تا 99 دقیقه می باشد.
مدل: EBA20 - Hettich
کشور سازنده : آلمان
نام دستگاه: هدایت سنج
کاربرد: این دستگاه برای سنجش هدایت الکتریکی ،شوری، مقاومت و TDS کاربرد دارد. این دستگاه مجهز به مونیتور LED می باشد.
مدل: Seven easy - Mettler Toledo
کشور سازنده : سوئیس
نام دستگاه: pH متر
کاربرد: از این دستگاه برای سنجش میزان pH محلولها استفاده می گردد. این دستگاه مجهز به مونیتور LED می باشد.
مدل: Seven easy - Mettler Toledo
کشور سازنده : سوئیس

 

 

نام دستگاه: کوره الکتریکی
کاربرد:: کوره الکتریکی که به منظور کلیسنه کردن نانو ذرات استفاده می گردد. حداکثر دمای قابل دسترس C° 1200 بوده و قابلیت برنامه ریزی به منظور تنظیم سرعت بالا رفتن دمای آن و زمان خاموش شدن را دارا می باشد. همچنین این کوره مجهز به مونیتور می باشد.
مدل: Carbolite ELF 11/6B
کشور سازنده: انگلیس

نام دستگاه: هموژنایزر التراتوراکس
کاربرد: از این دستگاه به منظور تولید امولسیون ها، دیسپرسیون ها و خردکردن مرطوب کاربرد دارد. سرعت این دستگاه بین 24000-3400 دور بر دقیقه می باشد. و دارای مونیتور LED نیز می باشد.
حداکثر حجم: 2000mlit
حداکثر وسکوزیته:5000(mPas)
محدوده گرانروی: 1000-5000 (mPas)
مدل: IKA T25
کشور سازنده: آلماننام دستگاه: روبشگر مافوق صوت
کاربرد: این دستگاه یکی از پر کاربرد ترین اولتراسونیک پراسسورهای تحقیقاتی در نوع خود می باشد که دارای کاربردهای متعددی از جمله آماده سازی نمونه، تهیه دیسپرسیونها، خردکردن سلول، هموژنیزاسیون،کاهش اندازه ذرات، امولسیفیکاسیون، دیسپرز کردن ذرات آگلومره شده، آماده سازی نمونه، سونو کیمیستری تسریع واکنش های شیمیایی واتمایز کردن ترکیبات آلی ومعدنی رادارد. و در دو حالت مداوم و منقطع قابل استفاده می باشد.
مدل: Bandeline HD3200
کشور سازنده: آلمان


نام دستگاه: اون
کاربرد: از این دستگاه بری خشک نمودن مواد , تعیین وزن خشک , تبدیل سل به ژل ، استریل خشک تجهیزات فلزی و غیر فلزی استفاده می گردد. .این اون دارای ویژگی های زیر می باشد.
1. تهویه و کنترل یکنواختی دما در تمام سطوح
2. تعدیل مداوم دمای داخلی با دمای ورودی
3. دارای سنسور کنترل اتوماتیک
4. تایمر دیجیتال با محدوده زمانی 1 دقیقه تا 99 ساعت 59 دقیقه
5. صفحه نمایشگر دیجیتالLED
6. محدوده دمایی C ₒ200-20 با تلورانس دمایی C ₒ 5/0
7. گنجایش 22 لیتر
مدل : memmert –UNB40
کشور سازنده: آلمان