آنالیز مواد غذایی

زهرا خدابخشی

کارشناسی ارشد شیمی معدنی

شماره تماس:05135425317

z.khodabakhshi@rift.ac.ir

 

آزمایشگاه آنالیز مواد غذایی

آزمایشگاه با بیش از دو دهه تجربه موفق در زمینه ارائه خدمات آزمایشگاهی، مشاوره، همکاری در اجرای پروژه های تحقیقاتی، تولیدی و نیز کنترل کیفی مواد مورد نیاز واحدهای صنعتی، دانشگاهی، مراکز دولتی، وهمچنین همکاری با نوآوران و کارآفرینان شاغل در مؤسسات فناور کارنامه درخشانی را ارائه داده است. آزمایشگاه تجزیه دستگاهی مواد غذایی با برخورداری از تجهیزات و دستگا ههای اختصاصی پیشرفته علاوه بر همکاری مستمر در انجام طر حهای پژوهشی، پروژه ها و پایان نامه دانشجویان تحصیلات تکمیلی، به ارگانهای دولتی و واحدهای تحقیقاتی و صنعتی ارایه خدمت می نماید.

 

تجهیزات: 

نام دستگاه: کروماتوگرافی گازی(GC) 

کاربرد: این دستگاه یکی از دستگاههای آنالیز می باشد که دارای کاربردهای متعددی از جمله جداسازی و شناسایی مواد آلی فرار مانند حلالها، اسانسها و سایر مواد آلی می باشد. دستگاه مدل PU4500 ساخت Pye- unicam Philips می باشد. دارای دو نوع دتکتور TCD و FID ، انواع ستونهای Paccked شیشه ای بوده و ارائه نتایج و کروماتوگرام توسط نرم افزار انجام پذیر می باشد.

 

 

 

 

نام دستگاه: دستگاه اسپکترومتر نشراتمی  ICP-OES 

کاربرد: این دستگاه به روش اسپکترومتري نشر اتمي جهت اندازه گیری عناصر فلزی ، بعضی شبه فلزات وعناصر کمیاب در سنگهای معدنی , آب وفاضلاب ، موادغذایی ، گیاه وخاکهای کشاورزی بکاربرده می شود . اين روش بر مبناي استفاده از پلاسما که بوسیله جرياني از گاز آرگون توسط يک ميدان مغناطيسي با فرکانس راديويي 40MHZ يونيزه مي شود و حرارتي نزديک به 10000 درجه کلوين توليد مي کند. نمونه توسط يک نبولايزر به داخل پلاسماي آرگون پاشيده مي شود و در دماي بالا نمونه تبديل به ذرات اتمي (يوني) مي شوند و ايجاد نشر ميکنند. ميزان نشر توسط دستگاه اندازه گيري مي شود. اين سيستم میتواند چندین عنصررا در حد ppb و ppm بطورهمزمان اندازه گیری کند که سبب افزايش در سرعت وتکرارپذیری ودقت بالا در آناليز نمونه ها می شود.

 

 

نام دستگاه: : مایکرویو سنتز 

کاربرد: این دستگاه برای سنتز و هضم و آماده سازی نمونه های موادمعدنی و آلی ازجمله گیاه ، خاک و موادغذایی کاربرد دارد . و می تواند 10 نمونه را بطور همزمان با سرعت بالا تحت اشعه میکرویو تا فشار 50 آتمسفر و دمای 220 درجه به روش اسیدی هضم نماید .

 

 

 

 

 

نام دستگاه: اندازه گیری Water Activity 

کاربرد: دستگاه مدل Lab Master Standard می باشد. سیستم دستگاه Lab Masterبرای تعیین آب آزاد در نمونه هایی مثل ماده غذایی، یا محصولات دارویی طراحی شده است که این آب آزاد در صنایع غذایی به عنوان فعالیت آبی تعریف می شود. اساس ضروری برای تعیین سریع فعالیت آبی با دقت بالا یک سنسور رطوبتی خیلی خوب است که یک اندازه گیری قابل تکرار را در رنج رطوبت از 0% تا 100 را به ما می دهد که این دستگاه سنسورهای مخصوص الکترولیتی برای این مقصود را دارا می باشد. Lab Master می تواند تا حداکثر 9 واحد Lab Partner را کنترل کند.

 

 

 

 

نام دستگاه: طیف سنجی جذب اتمی(A.A) 

کاربرد: دستگاه مدل GBC می باشد. این دستگاه یکی از کاربردی ترین دستگاههای آنالیز می باشد که از آن می توان در آنالیز کمی عناصر در نمونه های آلی و معدنی، آلیاژها، آب و فاضلاب استفاده کرد. دستگاه دارای 35 لامپ عنصری می باشد و آنالیز عناصر به دو صورت سیستم شعله (Flame) و کوره الکترونرمال(Furnace) امکان پذیر می باشد. حد اندازه گیری در سیستم شعله ppm و در سیستم کوره در حد ppb می باشد.